Despre comuna Roma

Library

Comuna Roma este asezata în partea centrala a judetului Botosani, fiind compusa din 2 sate, Roma, resedinta de comuna si Cotârgaci. Comuna Roma se afla la o distanta de 12 km de municipiul Botosani.Cu toate ca documentele scrise despre locuirea acestui teritoriu sunt de data recenta, urmele arheologice atesta urme de locuinte înca din neolitic.

Satul Cotârgaci este atestat documentar în anul 1833. Satul Roma este cel mai nou sat, dupa documentul din 1887.Comuna Roma a luat fiinta în anul 1926.

Acest site vine în întâmpinarea membrilor comunitatii din Roma punând la dispozitia dumneavoastra toate informtiile necesare despre activitatea alesilor locali si a executivului primariei.

“Crearea unui site dedicat primariei comunei Roma era necesara în contextul proiectelor începute pe care avem obligatia sa le aducem la cunostinta dumneavoastra. Va astept pe toti cei interesati sa luati acest site drept ghid al activitatii primariei Roma dar si un mod de comunicare cu administratia locala pentru a ne sesiza problemele pe care putem sa le rezolvam.”(Primar Asiminicesei Mihai)

Doroftei CLAUDIU

PRIMAR

Sub conducerea sa, comuna Bălușeni a cunoscut progrese semnificative în diverse domenii, inclusiv în infrastructură, servicii publice și inițiative comunitare, reflectând astfel dedicarea sa pentru a servi și reprezenta eficient interesele cetățenilor.

Primăria BĂLUȘENI

Comuna Bălușeni, denumită după satul său principal, a fost stabilită ca reședință în 1865 și a rămas constantă în denumire și teritoriu de la oficializarea sa în 1864, conform "Legii comunale" de inspirație franceză.

Do you like our stuff? Subscribe now.

Five main reasons to sign up for our newsletter